Špinavá práce

27. března 2011 v 17:30 | Rinka |  Knihy

Autor: Christopher Moore
Počet stran: 367
Vydavatelství: BB/art s. r. o.

Charlie Asher je beta samec. Chcete to upřesnit? Beta samc je slabý, ušlápnutý jedninec, který přežívá jen díky své inteligenci a fantazii. I když se občas nedá říct, zda je velká fantazie plus, nebo spíš smůla...
Charlie je typ muže, který o krásných ženách může jen snít. Proto když pozná sexy Rachel, která si ho z jakýchsi nepochopitelných důvodu vezme, jeho život prozáří balhodárné štěstí. A to se ještě více vystupňuje když se jim narodí krásná dcerka Sophie.
Ano, byl by to krásný happy end, ale kvalita příběhu by nejspíš stála za nic (I když nepochybuju, že autor by z toho přesto udělal vtipné čtení). Ale nebojte se, jsme teprve na začátku knihy.
Všechno začíná ve chvíli, kdy Charlie nese Rachel do porodnice cédéčko, aby se tam nenudila. Ale místo vřelého díky od své ženy se dočkává jejího mrtvého těla, ležícího na nemocniční posteli, a potkává chlápka stojícího vedle ní, kterého nikdo jiný kromě Charlieho nevidí.
Ovdovělý Charlie, beta samec, majitel second-handu a otec malé Sophie zůstává sám s novorozenětem na krku. To však není jediná novinka v jeho životě... Stává se totiž také obchodníkem se smrtí (něco jako Smrtěm, aby jste rozuměli...). A to je tedy sakra náročné zaměstnání, kterého se jen tak nezbavíte...
Snad nejobtížnější pro Charlieho bylo zjistit, v čem jeho nové zaměstnání spočívá. Ano, chvilku mu to trvalo, než mu došlo, že rudě zářící předměty v jeho second-handu nejsou radioaktivní, ale že se jedná pouze o schránky s dušemi.
Charlie se začne poctivě starat o lidské duše, ale nemá to tak jednoduché. Síly Podsvětí - kanálové harpyje - se už po tisíce let snaží dostat na povrch země a pohltit vše temnotou. A od té doby, co nastoupil do branže ňouma Charlie, se jim to začíná docela dařit.
Ale tím jeho starosti zdaleka nekončí. Něco se děje s jeho dcerkou Sophií, která se začíná pyšnit schopnostmi nepatřičnými malé holčičce... no vlastně nikdo by neměl ovládat takové vlastnosti. A když se po jejím boku objeví kerbeři - černí pekelní psi o velikosti poníků - mluví situace za vše.
A co teprve malí zmbiečci poskládaní z různých částí malých zvířátek a navlečení do krásných kostýmů? No není tohle všechno na jednoho obyčejného beta samce prostě moc?
Na (ne)štěstí má Charlie po boku svou homosexuální sestru Jane, šestnáctiletou pubertální gotičku Lily, bývalého policajta Raye, který každého podezírá, že je sériový vrah, šíleného bezdomovce Císaře a dvě svérázné postarší sousedky Číňanku a Rusku.


Nejvtipnější knížka, jakou jsem kdy četla (ano, v mém případě předší i Pratchetta). Je napsaná s úžasným, často černým, humorem, který pochopi každý blbec. A i když je knížka k popukání, nechybí jí v podstatě vážný, propracovaný děj.
Skvělá kombinace, která není vždy samozřejmostí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.